Temporary Insanity


Asjade ori

Aja jooksul on mu elamisse kogunenud arvestatav kogus rõivaid, mida keegi meie väikesest perekonnast ei kanna.  Üks osa riidekraamist on lihtsalt oma aja ära elanud, teine suureks või väikeseks jäänud või lihtsalt ära tüüdanud, aga on neidki, mis kellelegi kingitud või ise ostetud kuid mingil põhjusel selga pole neid lõpuks pandud.

Olen juba pikemat aega vahelduva eduga neid rõivaid sorteerinud ja murdnud pead selle üle, mida nendega peale hakata. Üks osa on rännanud prügikasti – need, mis tõesti kandmatuks kantud või mida teisele ringile saata ei taha (pesu jmt). Kuid rõivaid, mis tegelikult veel korralikud või suisa uuedki, ei tahaks prügimäele saata. Seetõttu tegime teise ringi kunagi ammu Marre ja oma emaga, st nemad vaatasid minu mittesoovitud hunniku ja mina nende omad üle ja igaüks sai, mis meeldis, sobis või selga mahtus. Kolmanda osa, peamiselt trikotaažist särgid ja kunagi hangitud, kuid kasutamata kangad, viisin Tartu Maarja Kooli käsitööringide ja vaibakoja tarbeks (Maarja Kooli laste vaibad on imeilusad, kunagi kui Tartus veel Obu galerii oli, ostsime sealt endalegi ühe). Osa kunagi ise õmmeldud riietest, millest esimesel või teisel sorteerimiskorral lahti lasta raatsisin, sai prooviks pandud kotiga ka prügikasti kõrvale. Elame kesklinnas ning üldiselt on meil prügikasti läheduses alati tihe liikumine ning prügisorteerimisringe käib päeva jooksul mitu. Leidsin, et ehk võib kellelgi neist rõivastest, mis tegelikult täiesti terved ja suhteliselt vähe kantud, rõõmu või kasu olla. Kurb oli mõni tund hiljem näha samu riidekotte ja nende sisu kõrvalasuval haljasajal laialiloobituna. Seega seda varianti ma enam riiete teisele ringile saatmiseks ei tihka kasutada.

Vahepeal läks töö- ja muu eluga nii kiireks, et kaks suurt prügikotitäit äraandmiseks mõeldud rõivaid vedelesid verandal ja kuigi nad mind pidevalt häirisid, ei olnud jaksu nendega ka midagi ette võtta. Nüüd, kui olen palgatöötaja põlve vahelduseks jälle selja taha jätnud ning püüan kodus doktoritööga tegeleda, hakkasid riidekotid mind jälle väga häirima ning otsustasin nendega midagi ette võtta. Ühe osa riietest, need, mis kas täiesti või praktiliselt kandmata, otsustasin pakkuda ühele Tartu komisjonipoele. Võtsin täna riidekoti selga ning käisin asju pakkumas ja osad läksid ka poodi müügiks, samas suur osa praagiti ikkagi välja. Osa paluti kevadel tagasi tuua, mis on ka mõistetav, sest poel pole ruumiga priisata ja nad ei saa ilmselt hooajakaupu ette ladustada. Teisalt ei soovi ka mina neid oma kodus enam ladustada, seega otsin pigem mingi muu võimaluse. Teine osa hinnati liiga suureks (suurused 40-42) ja väideti, et need ei lähe üldiselt kaubaks – selle üle olen ma üsna üllatunud, sest ma väga hea meelega ostaks just selles suuruses rõivaid teise ringi kauplustest, kuid neid ei ole. See selleks. Kolmandad hinnati vanadeks mudeliteks, mis ilmselt on suuresti maitseküsimus. Kuigi mul on hea meel, et sain osadest tühjalt seisnud rõivastest (vähemalt hetkeks, sest kes teab, kas neid ka maha müüa õnnestub) lahti, ei jäänud mul sellest käigust hea enesetunne. Mitte selle pärast, et osad pakutud rõivad tagasi lükati – sellega olin juba ette arvestanud. Aga kogu see sahmerdamine ei tundu seda paarisadat krooni, mis selle eest heal juhul saada võib, väärt olevat. Ilmselt pole minus äritsejahinge. Igatahes otsustasin, et komisjonipoodide vahet jooksjat või netipoodides oma kraami müüjat minust ikkagi ei saa. Samas ei meeldi mulle ka mõte, et annan riided kuhugile ära ja keegi hakkab nendega hiljem äritsema, seega Humana jmt kohad jäävad ka ära. Pigem tahaks, et rõivad jõuaksid tasuta nendeni, kellel neid vaja ja/või kes neist rõõmu võiksid tunda.

Ja nüüd seisangi silmitsi küsimusega, mida ikkagi nende rõivastega peale hakata. Uurisin internetti ja leidsin mõned kontaktid, kuhu Tartus kasutatud rõivaid pakkuda võiks:

  • Tartu Laste Turvakodu, tel 7361 641 ning tema filiaal Noortekodu tel 7461 779
  • MTÜ Tartu Kristlik Noortekodu tel 7420 865
  • MTÜ Kristlik Kodu tel 7344 023
  • Varjupaik tel 7361 520
  • Tartu Naiste Varjuapaik tel 7381 831
  • MTÜ Vahtramäe Tartu Mäe-Kodu tel 7361 652
  • Tartu Väikelastekodu “Käopesa” tel 7405 804

Otsustasin, et naisteriideid (mida on mul üle kõige rohkem – mantlitest ja jopedest kampsunite, seelikute, pükste ja pluusideni välja) ja titeriideid (peamiselt Tallinna linna pakist kasutamata jäänud asjad) pakun esimese hooga Tartu Naiste varjupaigale. Kuhu aga oleks mõistlik pakkuda meesteriideid (paar jopet, väga vähe kasutatud triiksärgid, täiesti kasutamata kampsunid ja džemprid, ühed ülikonnakingad)? Tegu on suurte riietega (190 cm koguka mehe omad), seega päris Laste Turvakodusse neid mõtet pakkuma minna ei ole (kuigi seal vist tehakse kord kuus ka linnarahvale rõivaste jagamist). Ja mida võtta ette iseõmmeldud riietega (kleidid, seelikud, pluus jne)? Ja jalanõude ja käekottidega? Kui teil on ideid või kogemusi, siis jagage neid palun lahkelt! Või kui keegi teab kedagi, kes sooviks midagi, siis rõõmustan ka igasuguste kontaktide üle.

Ja tegelikult oleks juba ammu aeg kapid uuesti üle vaadata.

Asju omandada on hirmus kerge, neist lahtisaamine seevastu pisut keerukam. Selle omandamise osas püüan end parandada ja õnneks teeb seoses töölt ära tulekuga oluliselt langenud sissetulek omad korrektiivid.


4 kommentaari so far
Lisa kommentaar

Pidev koristustöö on ühelt poolt hea, sest kui oled sunnitud palju asju ära viskama, siis tekib soov uute järele ka harvem.
Teisest küljest, liigse agaruse korral ei ole kellelgi viie-kümne-kahekümne viie aasta pärast enam midagi uuesti avastada.
Üleliigsed t-särgid loodan kunagi ikkagi vaibaks teha. (:

Kommentaar kirjutas K.

Tere, Helen!:) Turvakodu on üsna universaalne, helista ja küsi üle, ent minu mäletamistmööda on alati olnud meeste/poiste riietest vajaka. Aeg-ajalt on seal ikka elanud suuri poisse ning tõepoolest, nad korraldavad riiete jagamise päevi. Teine vahva koht on Kristlik Noortekodu, kelle kasvandike hulgas on ka suuremaid lapsi/noori. Samas ma ei tea tegelikult, kas nad on riideabist huvitatud. Su nimekirjast on puudu Pauluse kirik :) Mina olen kunagi riideid sinna viinud, aastaid tagasi, seega samuti ma ei tea praeguse aja kohta öelda, kas ja mida nad vastu võtavad. Eks ta üks tüütu tegevus ole, see vanade riietele uue elu leidmine …

Kommentaar kirjutas Merle

Mina käisin kunagi Tallinnas kirbuturul ja see oli üks väga meeldiv viis korralikest riietest, mida ise enam kanda ei tahtnud, vabanemiseks. Tartus on ka kindlasti mõni kirbukas?
Aga seda oleks mul küll raske üle elada, kui keegi hakkab minu kotti sorteerima, et mis kõlbab ja mis mitte… võib väga vastik tunne olla….
Üldiselt on tekstiilijäätmeid maailmas vist nii kohutavalt palju, et varsti tuleb nendest vabanemiseks peale hakata maksma. Ükskord lugesin, kuidas taaskasutuspoed pidid shopahoolikute südametunnistuse puhastajad olema – viiakse oma ilusad aga eelmise hooaja riied taaskasutusse, saadakse kõva vunk sisse, et “küll ma tegin nüüd head” ja minnakse kohe poodi uusi riideid ostma :)Aga taaskasutused ägavad ise nende virnade all.
Üks variant on muidugi ka loov lähenemine – hakkad nuputama, mida neist riietest teha annaks. Meestesärgid on ju väga hea materjal – poisile pidžaamad, lapi-tekikotid või -padjapüürid, endale suveks miskit. Meeste õhematest villastest pulloveridest saab lapsele “sooja pesu” mida külmema ilmaga kombe alla panna. Või näiteks mitmest kokku saab hea kelguteki. Vahel on mõnel riideesemel juba näiteks nii ilusad nööbid, et sellepärast ei tasu asja ära anda. Jne.
Eks sul on tööga kindlasti palju tegemist aga ikkagi soovin Sulle loovat lähenemist riidekottile :)
Ilusat alanud aastat!

Kommentaar kirjutas Krentu

Seal kus Sinu vanaema elab ;) on endises sööklas tasuta “Humana”. Saab riideid sinna jätta ja soovijad võtavad endale sealt. Selline ringlus.
Ma olen enda laste riideid just sinna viinud, maainimestel ei ole võimalused enamasti need, mis linnas elavatel.
Nimekiri Tartu kohta on kenasti täielik.
Me oleme enda koolis vahel puudustkannatavatele lastele jalanõusid, piduriideid jms andnud. Et vahel ju ei ole peredel näiteks sedagi võimalust (või hoolimist), et laps viisaka riietusega lõpetada saaks. Et kui Sul juhtub mõni selline riideese üle olema, siis võin kooli viia.

Kommentaar kirjutas kommid
Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s%d bloggers like this: